7 februari 2025

De impact van het Regeerakkoord op uw vastgoedproject

Met het federale regeerakkoord 2025-2029 presenteert de nieuwe regering een reeks voorgenomen wijzigingen die enige impact hebben op de vastgoedsector. Dit omvat onder andere fiscale maatregelen, hervormingen in de bescherming van kopers en verkopers en digitalisering van vastgoedtransacties. In dit blogbericht vindt u een greep uit de belangrijkste maatregelen.

Afschaffing van de federale woonfiscaliteit

Eén van de opvallendste maatregelen is de afschaffing van de federale interestaftrek voor tweede woningen. Dit betekent dat eigenaars van een tweede woning geen belastingvoordeel meer zullen genieten op de interesten van hun hypothecaire lening. Dit treft voornamelijk vastgoedinvesteerders en particulieren die een tweede verblijf bezitten.

Bescherming van kopers (woonkredietnemers)

Om de financiële zekerheid van kopers te versterken, wordt in alle verkoopovereenkomsten automatisch voorzien in een opschortende voorwaarde voor het verkrijgen van een woonkrediet.

Indien de koper geen lening krijgt, wordt de verkoopovereenkomst als nietig beschouwd. Dit voorkomt financiële risico’s bij kopers en biedt extra bescherming, vooral voor starters en jonge gezinnen.

BTW-maatregelen

De BTW-verlaging van 6% voor sloop en heropbouw wordt behouden, maar het oppervlaktecriterium wordt verstrengd van 200m² naar 175m². Dit dient de herontwikkeling van verouderde woningen en stadswijken te stimuleren.

De BTW op warmtepompen wordt tijdelijk verlaagd van 21% naar 6% voor de komende vijf jaar om energiezuinige renovaties te stimuleren.

De BTW op verbrandingsketels op fossiele brandstoffen stijgt van 6% naar 21% bij renovaties van woningen ouder dan 10 jaar.

Modernisering van de Wet Breyne

Het regeerakkoord voorziet in een modernisering van de Wet Breyne, de wet die kopers van nieuwbouwwoningen beschermt. De controle op naleving wordt aangescherpt en er komen extra waarborgen tegen wanpraktijken door aannemers en projectontwikkelaars.

Voor casco- en grote renovatieprojecten komt er een wettelijke beschermingsregeling, zodat particulieren niet voor onaangename verrassingen komen te staan bij langdurige werken of verborgen gebreken.

Daarnaast wordt er ingezet op meer transparantie bij notariskosten en de commissiestructuren van vastgoedmakelaars.

Vereenvoudiging van vastgoedtransacties

De administratieve procedures bij eigendomsoverdrachten worden verder vereenvoudigd en gedigitaliseerd, waardoor vastgoedtransacties sneller kunnen worden afgerond. Dit zou de doorlooptijd van vastgoedverkopen kunnen verkorten en de efficiëntie in de sector verhogen.

IPT-kapitaal voor vastgoedinvesteringen

Met het Regeerakkoord is het niet langer mogelijk een voorschot op uw IPT op te nemen met het oog op een vastgoedinvestering. Opnames uit het opgebouwde IPT-kapitaal mogen enkel nog gebruikt worden voor de enige eigen woning, maar niet voor vastgoedinvesteringen. 

Overtollige overheidsgebouwen

De federale overheid heeft aangekondigd overtollige overheidsgebouwen te herstructureren of te verkopen. Dit kan extra aanbod creëren op de vastgoedmarkt, wat interessante mogelijkheden biedt voor projectontwikkelaars en investeerders.

Energieprestaties en duurzaamheid

Om energiebesparing te stimuleren zullen hypothecaire leningen voor energiezuinige woningen fiscaal gunstiger worden behandeld. Banken worden bovendien aangemoedigd om energieprestaties mee te nemen in hun risicoanalyse, waardoor woningen met een laag EPC-label moeilijker te financieren zijn.

Kredietverstrekkers zullen voortaan tevens toegang krijgen tot de EPC-databank, zodat leningen voor energiezuinige woningen tegen gunstigere voorwaarden kunnen worden verstrekt. 

Wat betekent dit voor Vastgoedmakelaars?

De voorgenomen hervormingen hebben een directe impact op vastgoedmakelaars. Meer transparantie en digitalisering betekent dat makelaars transacties sneller en efficiënter kunnen afhandelen. Tegelijkertijd worden makelaars (nog) meer verantwoordelijk voor de correcte informatieverstrekking over energieprestaties en juridische aspecten van de transactie.

Daarnaast wordt de bescherming van kopers en verkopers versterkt, wat leidt tot een meer gereguleerde en professionele vastgoedmarkt. Dit vraagt van vastgoedmakelaars een nauwkeurigere opvolging van wetgeving en contractvoorwaarden, vooral met betrekking tot de nieuwe opschortende kredietvoorwaarden en energieprestatiecertificaten.

Conclusie

Het Regeerakkoord 2025-2029 bevat geen radicale hervormingen voor de vastgoedmarkt, maar brengt wel gerichte aanpassingen die zowel particulieren als professionals zullen voelen:

  1. Afschaffing van de federale interestaftrek voor tweede woningen.
  2. Automatische opschortende kredietvoorwaarde in koopcontracten.
  3. Meer transparantie rond notariskosten en makelaarscommissies.
  4. Vereenvoudiging en digitalisering van vastgoedtransacties.
  5. Fiscale voordelen voor energiezuinige woningen en striktere EPC-vereisten bij kredietverlening.

Voor vastgoedmakelaars betekent dit meer transparantie, snellere transacties, maar ook extra verantwoordelijkheden. Wie zich correct aanpast aan deze nieuwe realiteit, kan zijn positie in de markt versterken en kopers en verkopers beter begeleiden in een veranderend vastgoedlandschap.

Heeft u vragen? Neem dan zeker contact op met onze advocaten vastgoedbemiddeling zodat wij u op maat kunnen adviseren.

Ilse De Geyter

Ilse De Geyter is in de expertise bouw- en vastgoedrecht actief in bouwgeschillen en huur verhuur van onroerend goed. Haar directe communicatie, daadkracht en persoonlijke ervaring in eigen bouwprojecten komen van pas bij (zowel minnelijke als gerechtelijke) expertises en de opvolging van bouwgeschillen. Zij staat verschillende cliënten bij in de huur verhuur van vastgoed. In de expertise ondernemingsrecht is zij actief in contractenrecht, commerciële geschillen, tuchtrecht en incasso.

Zij is proactief, direct, resultaatgericht en nabij in de uitvoering.

Ilse De Geyter - Advocaat bouwrecht en vastgoedrecht

Jana Kern

Zij staat vooral de ondernemer, maar ook de werknemer bij in binnen- en buitenland, en dit in 6 talen. Deze meertalige ondersteuning zorgt ervoor dat internationale ondernemingen op maat worden geholpen in hun eigen taal.

Zij is energiek, perfectionistisch en gedreven om ieder project tot een goed einde te brengen.

Jana Kern - Advocaat Social recht en arbeidsrecht

Frederic Rosiers

Frederic Rosiers is actief in de praktijkgebieden “vennootschaps- en ondernemingsrecht” en “bouw, vastgoed en projectontwikkeling”. Hij behandelt dossiers inzake aandeelhoudersgeschillen, aandelentransacties, distributierecht en vastgoedtransacties, met inbegrip van erfpacht- vruchtgebruik- en opstalconstructies. Door zijn ervaring en pragmatische aanpak vertalen de contracten het bereikte commerciële evenwicht en anticiperen zij op mogelijke geschillen. Als opgeleid bemiddelaar worden geschillen indien mogelijk buiten de rechtbank om geregeld.

Frederic Rosiers - Advocaat bouwrecht en vastgoedrecht - ondernemingsrecht en vennootschapsrecht

Reiner Tijs

Reiner Tijs is gespecialiseerd in het overheidsrecht en het omgevingsrecht (ruimtelijke ordening, stedenbouw en milieu). Hij kan bogen op ruime expertise, jarenlange ervaring en een breed netwerk.

Reiner Tijs - Advocaat overheidsrecht en omgevingsrecht

Frédéric Dupon

Hij behandelt vooral dossiers die verband houden met het verbintenissenrecht, het bouwrecht en het handels- en economisch recht in ruime zin, met inbegrip van het zeerecht.

Frédéric Dupon - Advocaat bouwrecht, vastgoedrecht en ondernemingsrecht

Sidney Van Wellen

Sidney Van Wellen studeerde in 2013 af als Master in de Rechten aan de Universiteit te Antwerpen en is sindsdien advocaat aan de Antwerpse Balie. Hij is advocaat bij Forum Advocaten sedert september 2018.

Hij is pragmatisch en betrokken om zo het best mogelijke resultaat te bereiken.

Sidney Van Wellen - Advocaat bouwrecht, vastgoedrecht en ondernemingsrecht

Joram Maes

Joram Maes studeerde in 2015 af aan de Universiteit te Antwerpen als Master in de rechten en begon zijn carrière als advocaat in januari 2016 bij Forum Advocaten.

Hij is enthousiast, creatief en openhartig, eigenschappen die hij ook overbrengt in de behandeling van dossiers.

Joram Maes - Advocaat bouwrecht, overheidsrecht en omgevingsrecht

Annelies Janssen

Annelies Janssen behaalde in 2016 de titel van Master in de rechten aan de Universiteit van Antwerpen na in 2015 een Erasmus programma te hebben gevolgd in Zweden (Uppsala University).

Zij is optimistisch, warmhartig en oprecht.

Annelies Janssen - Advocaat bouwrecht en vastgoedrecht

Maxime Jeanray

Maxime behaalde in 2016 de titel van Master in de rechten aan de Universiteit van Antwerpen.

Hij is flexibel, positief en zet zijn schouders vol engagement onder verschillende projecten.

Maxime Jeanray - Advocaat Arbeidsrecht en sociaal recht

Inge van den Dorpel

Inge studeerde, na een eerdere opleiding aan het Koninklijk Muziekconservatorium te Brussel en een opleiding vertaler aan de Universiteit van Antwerpen, in 2016 af aan de Vrije Universiteit Brussel als Master in de rechten en begon haar carrière als advocaat in juni 2016 aan de balie Brussel.

Inge van den Dorpel - Advocaat Bouwrecht, omgevingsrecht en overheidsrecht

Joëlle Gillemot

Joëlle Gillemot behaalde in 2016 de titel van Master in de rechten aan de Universiteit van Antwerpen. Zij is behulpzaam, doortastend, loyaal en begaan met de problemen van de cliënt waarvoor zij een passende oplossing zoekt.

Joelle Gillemot - Advocaat Bouwrecht, omgevingsrecht en overheidsrecht

Maarten Verboven

Maarten is in 2017 afgestudeerd als Master in de rechten aan de Universiteit te Antwerpen na tevens een opleiding Rechtspraktijk aan de Karel de Grote Hogeschool te Antwerpen te hebben voltooid.

Hij is sociaal, gedreven en volhardend.

Maarten Verboven - Advocaat vastgoedrecht en ondernemingsrecht

Geert de Hoon

Geert is advocaat bij Forum Advocaten sinds oktober 2019 en legt zich binnen het kantoor hoofdzakelijk toe op bijstand aan KMO’s en vrije beroepen in het burgerlijk recht en het ondernemingsrecht. Hij staat cliënten bij tijdens de opmaak van contracten, onderhandelingen en adviesverlening alsook tijdens het voeren van procedures voor de burgerlijke hoven en rechtbanken. Verder staat hij cliënten graag bij in dossiers inzake het onderwijsrecht.

Geert de Hoon - Advocaat bouwrecht en ondernemingsrecht

Roxanne Verelst

Roxanne behandelt binnen het kantoor hoofdzakelijk dossiers met betrekking tot de bijstand van KMO’s, particulieren en vrije beroepen in burgerlijke en handelszaken, alsook zaken binnen het vennootschapsrecht en het vastgoedrecht.

Roxanne Verelst - Advocaat ondernemingsrecht en vennootschapsrecht

Justine Heureux

Justine behaalde in 2020 de titel van Master in de rechten aan de Universiteit van Antwerpen en in 2021 de titel van Master in het vennootschapsrecht aan de Katholieke Universiteit van Leuven.

Justine is oprecht, warmhartig en enthousiast. Zij behandelt uw dossier met veel zorg.

Justine Heureux - Advocaat vennootschapsrecht

Inne Royackers

Inne Royackers behaalde in juni 2022 met onderscheiding de titel van Master in de Rechten aan de Katholieke Universiteit Leuven, waarbij ze zich specialiseerde in het privaat- en strafrecht. Gedurende haar opleiding studeerde ze een half jaar aan l’Université Jean Moulin III te Lyon (Frankrijk). Haar masterscriptie schreef ze onder het promotorschap van prof. dr. B. Tilleman over de aansprakelijkheid van bouwactoren in een bouwteam.

Sinds september 2022 is Inne ingeschreven als advocaat aan de Antwerpse balie. Bij Forum Advocaten legt ze zich vooral toe op bouw- en vastgoedrecht.

Inne Royackers - Advocaat bouwrecht, vastgoedrecht en ondernemingsrecht

Jill Naets

Jill Naets behaalde in 2023 met onderscheiding de titel van Master in de Rechten aan de Universiteit Antwerpen, waarbij ze zich specialiseerde in het sociaal recht en het strafrecht. Eerder behaalde ze ook de professionele bachelor bedrijfsmanagement – rechtspraktijk aan de Karel de Grote Hogeschool te Antwerpen.

Ze is sinds 2023 advocaat bij Forum Advocaten en ze legt zich binnen het kantoor vooral toe op het sociaal recht (arbeidsrecht en socialezekerheidsrecht). Ze is behulpzaam, nauwkeurig en proactief.

Jill Naets - Advocaat arbeidsrecht en sociaal recht

Yani Brems

Yani Brems behaalde in 2023 de titel van Master in de rechten aan de Universiteit van Antwerpen. Zij is advocaat bij Forum advocaten sinds mei 2024 en behandelt binnen het kantoor vooral dossiers inzake ruimtelijke ordening en stedenbouw.

Yani Brems - Advocaat bouwrecht en omgevingsrecht

Caro Gijsels

Caro Gijsels behaalde in 2024 de titel Master in de Rechten aan de Universiteit Antwerpen, waarbij ze zich specialiseerde in het sociaal recht, het gerechtelijk recht en het buitencontractueel aansprakelijkheidsrecht.

In september 2024 trad Caro toe tot de balie van Antwerpen en vervoegde ze zich als advocaat bij het team van Forum Advocaten. Binnen het kantoor legt ze zich vooral toe op het sociaal recht (arbeidsrecht en socialezekerheidsrecht).

Caro Gijsels - Advocaat Social recht en arbeidsrecht